معرفی برادران لومیر

Rate this post

مقدمه این پست را می توانید از لینک زیر بخوانید.

نمایش نامه سینما

…………………………………………………….

تولد لویی لومیر: ۵ اکتبر ۱۸۶۴ وفات: ۶ جون ۱۹۴۸

تولد آگوست لومیر: ۹ اکتبر ۱۸۶۲ وفات: ۱۰ آوریل ۱۹۵۴

(سینما و پخش فیلم با نامشان گره خورده است)

۱_ اصلا اسم سینما از کجا آمد؟ شنیده ها حاکی از این است که از نام دستگاهی که برادران اختراع کردند، یعنی سینماتوگراف. خیلی ها معتقدند که اگر برادرها نبودند سینمایی هم در کار نبود که حرف بی ربطی است. اگر لومیرها نبودند شخص یا افرادی دیگری سینما را بوجود می آورند. ما انسان ها به شدت دوست داریم داستان پردازی کنیم و در گزارش ها و کتاب ها و زندگی نامه ها، همه چیز را دراماتیک جلوه دهیم. ولی حقیقتش هر چیزی که اختراع می شود و به نام فردی خاص ثبت می شود به شانس بستگی دارد. یعنی اگر شاهنامه را فردوسی نمی نوشت مطمئن باشید فردی دیگر این کار را می کرد. اگر تلفن را گراهام بل نمی ساخت، شخصی دیگر این کار را می کرد. بگذریم. خیلی فلسفی شد.

۲_ پدر برادران لومیر اول نقاش بود و بعد عکاس شد. پسرها به مدرسه لیون در فرانسه می رفتند و از همان زمان استعداد خود را در علم نشان دادند. لویی لومیر از نوجوانی روی مشکلی که برای چاپ فیلم بود کار می کرد و در ۱۸ سالگی مشکل را برطرف کرد و همین باعث شد که پدرش به او کمک مالی کند تا لویی کارخانه شخصی خودش را راه اندازی کند و بیشتر روی تحقیقاتش کار کند.

۳_ از همان اول هم کارشان گرفت. به طوری که در سال ۱۸۹۴ لومیرها سالی ۱۵ میلیون پلات عکس تولید می کرند و این یعنی سالی ۱۵ میلیون دلار در آمد!

۴_ پدر لومیرها، آنتوان، در همان سال  به مراسمی دعوت شد و آن مراسم چه بود؟ رونمایی از دستگاه کینوتوسکوپ ساخته توماس ادیسون. پدر بعد از مراسم به خانه برگشت و هر چه پیش آمده بود را برای پسرانش تعریف کرد. دو برادر هم ایده ای جدید به سرشان زد که انیمیشن و حرکات زنده را با دستگاه پروژکتور ترکیب کنند.

۵_ ۱۸۹۵٫ یک سال از مراسم ادیسون گذشته بود که لویی لومیر بالاخره توانست راه حلی را برای اختراع جدیدشان پیدا کند. این را در نظر داشته باشید که این مسئله به قدری برایشان مهم بود که تحقیق مهمشان روی تکنیک عکاسی رنگی را به کل کنار گذاشته بودند.

۶_ لومیرها نتیجه کارشان را در ۲۸ دسامبر ۱۸۹۵ در گرند کافه بلوار کاپوسین پاریس در معرض نمایش قرار دادند و از همین جا بود که اولین اکران رسمی یک فیلم به ثبت رسید و خیلی ها شروع تاریخ سینما را از همین روز می دانند.

۷_ فیلم هایی که لومیرها تهیه کردند (در سال ۱۸۹۶ بیشتر از چهل اثر ساخته بودند) معمولا زندگی روزمره مردم فرانسه را نشان می داد. ورق بازی. ورود قطار. اسب سواری و غیره. بعد از این آثار که امروزه آن ها را به نام مستند می شناسیم، لومیرها فیلم هایی گرفتند که نشان از سبک کمدی داشت.

۸_ برادران بیشتر مشتاق تکنولوژی  و وسایل فیلم سازی بودند تا داستان پردازی. چه خودشان و چه افرادی که استخدام کردند به نقاط مختلف جهان می رفتند تا دوربین ها و پروژکتورهای خودشان را به فروش برسانند.

۹_ آگوست لومیر بعد از موفقیت زیاد در عرصه تصاویر متحرک رفت به سراغ پزشکی و کتاب مهمی را در همین رابطه به چاپ رساند و عرضه کرد.

۱۰_ آگوست ۹۱ سال عمر کرد و برادرش لویی ۸۴ سال. و به حق که عمر با عزتی داشتند و بیشتر تلاش هایشان به ثمر نشست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *