معرفی آلیس گای

Rate this post

مقدمه این پست را می توانید از لینک زیر بخوانید.

نمایش نامه سینما

…………………………………………………….

تولد: ۱ جولای ۱۸۷۳ وفات: ۲۴ مارچ ۱۹۶۸

(اولین کارگردان زن تاریخ سینما)

۱_ هنگامی که در خاک فرانسه به دنیا آمد پدرش در شیلی داشت شرکت انتشاراتی موفقی را اداره می کرد. ممکن هم بود در همان شیلی به دنیا می آمد، اما مادرش تصمیم گرفته بود که این بار پنجمین فرزندش را حتما در فرانسه به دنیا بیاورد. دوران نوزادی و کودکی اش را در خانه مادربزرگش (از طرف خانواده مادر) گذراند و سپس به همراه خانواده اش به شیلی برگشت. اما مدت زیادی را آن جا نماند و برای تحصیل به مرز فرانسه رفت تا در کنار خواهرانش در مدرسه ای تحصیل کند. در این دوره انتشاراتی پدرش ورشکست شد و وی چندی بعد از دنیا رفت.

۲_ آلیس به عنوان تایپیست تمرین دیده بود و به خاطر همین در ۲۱ سالگی به عنوان منشی در شرکت عکاسی لئو گومون استخدام شد. این زمان همان دوره ای بود که سینما داشت شکل می گرفت و شرکت عکاسی هم از این تغییرات وسیع آگاه بود و باید به زودی خودش را با دوران جدید وفق می داد. شرکت گومون حقوق دوربین های جدید را خرید و آلیس گای هم دیگر فقط یک تایپیست ساده نبود. او افرادی مثل امیل زولا، گوستا ایفل و هوانورد معروف سانتوس دومونت را برای ضبط تصویری پروژه هایشان همراهی می کرد.

۳_ برادران لومیر غوغایی راه انداخته بودند. لئو گومون و آلیس گای به یک اکران خصوصی رفتند (که البته هنوز پرده سفید وجود نداشت و به جایش کاغذ بزرگ سفیدی برای پخش فیلم ها نصب می شد) و در همین اکران بود که با بعضی از آثار لومیرها که روی دوربین های ۳۵ میلی متری ضبط شده بود آشنا شدند، در همان جا آلیس از گومون درخواست کرد که دوربین لومیرها را تهیه کند تا وی بتواند فیلم داستانی بسازد.

۴_ در سال ۱۸۹۶ بود که آلیس اولین فیلم اش را در پاسیو استدیو گومون ساخت. جلوه های ویژه ای در فیلم به کار رفته بود که آلیس آن ها را از یک عکاس به نام فردریک دیلی یاد گرفته بود. آلیس در این دوره فیلم های دیگری ساخت که خیلی از آن ها از بین رفته اند.

۵_ کمی بیشتر درگیر تکنولوژی مربوط به فیلم سازی شد. از تدوین گرفته تا صدا. و خیلی هم کنجکاو و به روز بود. او همیشه کارهای لویی لومیر را دنبال می کرد و منتظر بود ببیند که وی چه ترفند جدیدی را برای فیلم گرفتن استفاده کرده است و در این بین کارهای توماس ادیسون و چارلز پاته را هم زیر نظر داشت.

۶_ به عنوان دستیار، مردانی را انتخاب می کرد که هر کدامشان بعد ها برای خودشان کسی شدند. اما بعضی از این مردها نامرد تر از این حرف ها بودند و از حسادتشان می خواستند زندگی حرفه ای آلیس را نابود کنند که خوش بختانه هیچ کدامشان موفق نشدند.

۷_ آلیس گای جزو اولین افرادی بود که از فضای استدیویی فاصله گرفت و در لوکیشن واقعی فیلم برداری کرد. در این میان با یکی از فیلم بردارانش ازدواج کرد. نامش هربرت بلاش بود که اصالت انگلیسی داشت. این دو در سال ۱۹۰۶ ازدواج کردند و برای زندگی به آمریکا نقل مکان کردند.

۸_ آلیس گای تا به این جا حدود هزار فیلم ساخته بود در حالی که مثلا دیوید وارک گریفیث تازه داشت برای ورود به عرصه فیلم سازی تلاش می کرد. آلیس استدیو شخصی خودش (سولاکس) را افتتاح کرد و در این جا هفته ای یک فیلم تولید می کرد. و این ها همه برای دوره ای است که آلیس دومین فرزندش را حامله بود. او در این استدیو از تکنیک های جدید تر و فیلم نامه های بهتر استفاده کرد. شوهرش مدیرعامل استدیو شد تا وقت آلیس آزاد تر باشد و بتواند به همان چیزی که بیشتر علاقه داشت برسد یعنی فیلم سازی. اما یک سال بعد شوهرش استعفا داد و رفت و خودش تک و تنها یک استدیو راه انداخت.

۹_ شوهرش هم به او خیانت کرد و با یک بازیگر زن جوان به کالیفرنیا رفت و آلیس را تنها گذاشت. او در این سال (۱۹۲۰) آخرین فیلم اش را ساخت. از شوهرش طلاق رسمی گرفت و به فرانسه برگشت. دیگر توانایی مالی چندانی نداشت و از این جا به بعد دخترش بود که حالا بزرگ شده بود و کار می کرد و برای مادرش هم پول فراهم می کرد.

۱۰_ درباره اش گفته اند که او کارگردانی را پدید آورده و به دنیا نشان داد که وظایف اصلی این شغل در صنعت فیلم سازی چیست چون در آن دوره کسی به فیلم سازی به مثابه هنر نگاه نمی کرد و هر که هم دوربین داشت فقط تصویر ضبط می کرد. بحث از کارگردانی در میان نبود. اما آلیس گای فقط خوره تکنولوژی نبود و در اصل به داستان اهمیت می داد و سعی می کرد با هر فیلم، روایت های تصویری بهتری به تماشاگران ارائه دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *