معرفی ادوین اس پورتر

Rate this post

مقدمه این پست را می توانید از لینک زیر بخوانید.

نمایش نامه سینما

…………………………………………………….

تولد: ۲۱ آوریل ۱۸۷۰٫ وفات:۳۰ آوریل ۱۹۴۱

(تکنیک هایی را در فن فیلم سازی ابداع کرد که هنوز در روایت های سینمایی کاربرد دارد)

۱_ چهارمین فرزند بین هشت برادر و خواهرش بود. چهارده ساله بود که او را از مدرسه بیرون انداختند و مجبور شد برود سراغ کار. شغل هایی عجیب و متفاوتی را امتحان کرد. از مسئول گیشه سالن های تاتر گرفته تا مکانیکی و سپس هم برق کاری.

۲_ نوجوان شده بود و درگیر برق و تلگراف. می بینید که ادیسون هم مدتی درگیر تلگراف بود و همان مثالی که در مطلب مربوط به ادیسون  نوشتم را دوباره تکرار می کنم که تلگراف مانند اینترنت بود برای نسل ما. که هنوز خیلی ها با آن درگیر هستند و می خواهند قابلیت های بیشتری از آن را کشف کنند. پورتر سه سال را مشغول به علایقش بود که در سال ۱۸۹۳ تصمیم گرفت به ارتش آمریکا بپیوندد. آن جا هم سه سال ماند و دوباره به خانه برگشت و در کمال تعجب دید دوستانش حقوق پخش فیلم از شرگت گامون را خریده اند و دارند با فنواسکوب شرکت ادیسون فیلم ها را نمایش می دهند و پول در می آورند. پورتر به جمع دوستان پیوست و آپارتچی (پیشتاب) سینما شد. آن قدر هم زرنگ بود که بعد از مدتی برود و مستقیم برای شرکت گامون کار کند.

۳_ رابطه کاری کمپانی ادیسون و گامون بهم خورد. پورتر هم مدتی را مستقل کار کرد تا این که در سال ۱۸۹۷ پروژکتور مخصوص خودش را اختراع کرد و اسمش را گذاشت بیدنل. تصاویری که  بیدنل می گرفت هم کیفیت بهتری داشت و هم تصاویر ثابت تر. اما متاسفانه بخت با پورتر یاری نکرد چون در سال ۱۹۰۰ کارخانه اش آتش گرفت و تمام زحمتاش تبدیل به خاکستر شد. پورتر هم مجبور شد تولید بیدنل را متوقف کند.

۴_ وقت را تلف نکرد. سریع استخدام کارخانه ادیسون شد تا روی دستگاه های پخش فیلم کار کند و مدتی بعد هم شد مدیر اصلی فیلم برداری ادیسون و فیلم های تک صحنه ای زیادی را گرفت. پورتر یک جا نشین نبود و باید پیشرفت می کرد. او بعد از مدتی توانست فیلم هایی با جلوه های ویژه فیلم برداری کند. بعد داستان هایی را تعریف کرد که نیاز به چند صحنه متفاوت داشت. در سال ۱۹۰۱ فیلمی گرفت که تکنولوژی تایم لپس در آن به کار رفته بود! ملاحضه می کنید که سال ۱۹۰۱ است. تایم لپس را امروزه همه به راحتی با تلفن های همراهشان ضبط می کنند و تازه خیلی ها هم ذوق می کنند که چقدر خاص و متفاوت است. حالا تصور کنید نبوغ پورتر را.

۵_ سرقت بزرگ قطار یکی از بهترین و مهم ترین کارهای او است. فیلم را در کمپانی ادیسون تولید کرد و اولین کارش بود که نوعی روایت و داستان در آن دیده می شد. سکانس پایانی فیلم که کابوی به دوربین (یا به تماشاگران) شلیک می کند،  بینندگان آن دوره را زهره ترک کرد. سکانس به قدری بین خوره های سینما معروف است که مارتین اسکورسیزی در رفقای خوب ادای دین واضحی به این سکانس کرد. سرقت بزرگ قطار به قدری موفق بود که ادیسون دست پورتر را باز گذاشت و به او آزادی هنری کامل داد تا هر چه دل تنگش می خواهد بسازد.

۶_ در سال ۱۹۰۹ پوتر کمپانی ادیسون را ترک کرد و دوباره تصمیم گرفت مستقل کار کند. در این دوره مشغول ساخت سری فیلم هایی بر اساس نمایش نامه های معروف شد. خودش هم به تنهایی آثاری موفق مثل زندانی زندا و تس از کشور طوفان را ساخت. سپس با همکارانش دچار اختلاف شد و برگشت به همان اختراع کردن و جذب تکنیک عکاسی سه بعدی شد. پولی که از فیلم سازی به دست آورده بود را برای پروژه های جدیدش سرمایه گذاری کرد و نام کمپانی تازه ساختنش را گذاشت پرسیژن ماشین. خیلی هم موفق بود تا این که در سال ۱۹۲۹ ارزش بازار سهام سقوط کرد و در این میان پورتر هم از کار بی کار شد.

۷_ تلاش زیادی کرد تا بتواند زندگی اش را مثل سابق کند. در سال ۱۹۳۰ با پروژه دوربین های خانگی خودش را مشغول کرد. او می خواست مدلی نو از دوربین بسازد که قیمت پایینی داشته باشد و در دسترس عامه قرار بگیرد. اما سکته کرد و نتوانست کارش را پیش ببرد.

۸_ در هتلی در نیویورک بود که از دنیا رفت. و در آن زمان تقریبا به فراموشی سپرده شده بود.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *