آنابل : به وجود آمدن – Annabelle: Creation

Rate this post

باید داستان فیلم های قبلی مربوط به دنیای کانجورینگ و آنابل رو حتما دونست تا از این فیلم لذت ببریم ؟

خوشبختانه نه. اگر فیلم های قبلی رو دیده باشید از ارجاع  به اون آثار و حتی فیلم  بعدی ( راهبه )  که قرار هست اکران بشه  ، لذت می برید. اما اگر اصلا خبر ندارید آنابل سر و کله اش از کجا پیدا شده. باز هم مهم نیست. این اثر حکم یک فیلم مستقل از اثار پیشین اش رو داره.

دیوید سندبرگ رو شاید با یک سری فیلم های کوتاه ترسناک که خیلی تو نت و شبکه های اجتماعی رد و بدل میشه بشناسید. معروف ترین اش فیلم ( چراغا خاموش ) هست که نسخه بلندش رو هم خود سندبرگ ساخته. کارگردان خوش ذوقی هست و بلده خوب بترسونه.

آنابل جدید از بابت هایی برای من لذت بخش بود از بابت های نه. اولین نکته مثبت فیلم لوکیشن و صحنه پردازی کار بود. بیشتر فیلم تو نور آفتاب گرفته شده و من عاشق فیلم های ترسناکی هستم که توازن بین روز و شب رو نگه می دارن. بازی های بچه های فیلم مخصوصا دو تا خواهر نقش اصلی خیلی خوب بود. بعضی کودک ها ساخته شدن برای بازی تو فیلم ترسناک. داستان فیلم فراز و فرود خاصی نداره. فقط ما می فهمیم که یک عروسک چطوری تبدیل شده به یک عروسک شیطانی! (سری فیلم های چاکی رو دیدید؟)

اما واقعیتش ، مهم نیست که آنابل چطوری بوجود اومده. مهم اینه که آنابل خوب می ترسونه ؟

به نظرم زیاد نه. اگر کارهای سندبرگ رو در کانال یوتیوبش دنبال کرده باشید متوجه میشید که چقدر در این فیلم به کارهای کوتاه خودش ادای دین کرده. و به نظرم مشکل شاید همین هم باشه. این فیلم بیشتر تشکیل شده از یک سری کلیپ های کوتاه ترسناک ، روند کلی ترس که از اول تا آخر در روایت موج میزنه یک چیزه که تو بهترین فیلم های این ژانر می بینیم. اما آماده کردن بیننده برای ترسوندنش در یک صحنه خاص یک چیز دیگه ست. اگر آنابل رو به کلیپ های کوتاه تقسیم کنیم شاید خیلی از اینی که هست ترسناک تر بشه. اینجا اما بیشتر دیگه دست کارگردان رو میشه. میگم کارگردان چون مشخص است که نویسنده نقش زیادی نداشته و بیشتر خلاقیت سازنده اثر روی فیلم قالب هست. نیمه اول فیلم باز بهتره ، اما نیمه دوم کاملا مشخص است که فیلم با زبون بی زبونی میگه (من می خوام شما رو بترسونم، آماده باشید !)

خرده داستان های بی ربط و رها شده زیاد داره که خیلی جای کار بیشتر داشته (اینجا باید پای نویسنده و تهیه کننده و استدیو عزیز رو هم بکشونیم وسط)

شیطانی که در فیلم به صورت مترسک ظاهر میشه دیگه بیش از حد شیطانی و کارتونی هست! این هم جمله من نیست. جمله خواهر زاده ۱۰ ساله من هست که فیلم رو با من دید!

در نهایت اثر آبرومندی هست که ضرری به دنیای ترسناکی که از فیلم کانجورینگ بوجود اومد نمی رسونه و ارزش دیدن رو داره.

………………………..

نکته اول : سندبرگ با ساختن همون فیلم کوتاه مسیر زندگیش برای همیشه عوض شد. اون لحظه که داشت  فیلم رو با همسرش می ساخت ، شاید اصلا به ذهنشون خطور نمی کرد که میلیون ها بیننده پیدا کنه و نسخه بلندش رو در هالیوود بسازه و تبدیل بشه یه یکی از صداهای جدید ژانر. بعضی مواقع زندگی های واقعی از دنیای فیلم ها هم عجیب و خاص تر هست.

نکته دوم : بیشتر ترجمه ها نوشتن ، آنابل : خلقت.  به نظرم خلقت یه جورایی اینجا معنا نمی ده. بیشتر شبیه اسم فیلم های آوانگارد و فستیوالی یا نهایت مستند می خوره. به وجود آمدن یا شکل گیری شاید کلمه مناسب تری باشه.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *