آموزه های فلوبر – یک

Rate this post

آنچه گذشت

یادمه بعد از خوندن مادام بوورای به قدری هیجان زده شده بودم نمی دونستم باید چی کار کنم ! قدرت متن کتاب دیوانم کرده بود. فقط دنبال یه سری منبع بودم بتونم فلوبر رو بهتر بشناسم و درک کنم. دوست داشتم ببینم حس و حال فلوبر موقع نوشتن این شاهکار چی بوده. تا اینکه فهمیدم چند تایی کتاب دربارش ترجمه شده. یکیش عیش مدام بود که به موقع بهش می رسم. یکیش یه کتاب کم حجم به اسم ( نوشتن مادام بوواری ) هر دو کتاب از انتشارت خوب نیلوفر هستن و مترجم این کتاب کم حجم هم آقای اصغر نوری هست.

آموزه های فلوبر ارزش بارها خوندن و حفظ کردن رو داره. هر چند به نظرم تا موقعی که کل یه کتاب خونده نشه ، خوندن قسمت هایی از اون آنچنان فایده نداره. ولی شاید یکی از فوایدش این باشه که حداقل یک نفر هم کنجکاو بشه به خوندن متن کامل اثر.

وقتی خوندم که فلوبر گفته رویا پردازی نکن، یاد یکی از حرف های مارتین اسکورسیزی عزیز دل افتادم :

رویاهای‌تان را دنبال نکنید!

اسکورسیزی می‌گوید: «هیچوقت مفهوم الهام‌بخش این گفته را دوست نداشته‌ام: «این عبارت گذشته از اینکه زیادی رمانتیک است، خیلی هم بی‌ربط است! رویاپردازی روشی است برای کوچک شمردن مسیر پیش روی‌تان. تفکری نابجاست که شما را از مرز باریک میان شکست و موفقیت عبور می‌دهد که در واقع مسیر را برای‌تان ناهموار می‌کند.» این فیلمساز بزرگ با بیان اینکه رویاپردازی به معنای در خواب بودن است، توضیح می‌دهد: البته کاملا ضروری است که نسبت به احساسات و بلندپروازی‌های‌تان واقف باشید و ذهن تان را درگیر نتیجه کار نکنید.»

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *